REGULAMIN STREFY 6 – JESIEŃ 2022

1. Strefa 6 to rozgrywki szóstek piłkarskich rozgrywanych w Woli Rasztowskiej.

2. W Strefie 6 grają zespoły, które zostały zakwalifikowane przez Organizatora.

3. Warunkiem uczestnictwa w rozgrywkach, jest zgłoszenie max 24 zawodników przez formularz zgłoszeniowy oraz dokonanie wpłaty wpisowego.

4. Podczas trwania sezonu ligowego jest możliwość dopisania zawodników do listy zgłoszeniowej do 4.kolejki ligowej mając na uwadze, że nie można wykreślić zawodnika który rozegrał choćby minutę na rzecz kolejnego. Zgłoszenie lub gra zawodnika nieuprawnionego tzn. niezgłoszonego do rozgrywek ligowych powoduje: walkower w pierwszym i drugim przypadku, a w kolejnym dyskwalifikacją całego zespołu z rozgrywek.

5. W Strefie 6 grać mogą wyłącznie zawodnicy, którzy:

a. ukończyli 18 lat

b. niepełnoletni w wieku lat 15 do 17 za pisemną zgodą opiekuna prawnego

W przypadku zawodników zrzeszonych:

a. w kontekście zawodników A-Klasy i B-Klasy, dopuszcza się możliwość posiadania w składzie dowolną ich liczbę, zarówno na boisku jak i w kadrze

b. w kontekście zawodników z Ligi Okręgowej i 5.ligi – dopuszcza się możliwość posiadania w składzie dowolną liczbę, ale na boisku może przebywać tylko JEDEN

c. nie ma możliwości gry zawodników zrzeszonych w 4.lidze lub wyżej

6. Nie ma możliwości udziału jednego zawodnika w dwóch drużynach podczas trwania sezonu.

7. W przypadku gdy rywalizujące zespoły w końcowej tabeli mają taką samą liczbę punktów, decyduje kolejno: wynik bezpośredniego pojedynku między zainteresowanymi drużynami, bilans bramkowy, liczba strzelonych goli.

8. Mecze trwają 50 minut (2 x 25 minut) + 5 minut przerwy

9. Drużyna składa się z 6 zawodników (5 zawodników w polu + bramkarz). Minimalna liczba zawodników dopuszczona do meczu to 5. W przypadku braku minimalnej liczby graczy sędzia odgwizduje walkower. Walkower oznacza -1 pkt oraz bilans bramkowy 0:3. Również w przypadku niestawienia się zespołu na czas do gry – zgodnie z terminarzem po 5 minutach od wyznaczonej godziny rozpoczęcia meczu – sędzia odgwizduje walkower.

a. W przypadku oddania walkowera drużyna zobowiązana jest do zapłaty kary w wysokości 150 zł.

10. W przypadku niestawienia się drużyny trzykrotnie zespół zostaje zdyskwalifikowany (bez prawa zwrotu wpisowego), a wyniki spotkań tej drużyny – jeżeli zostało rozegranych mniej niż 50% spotkań z całego sezonu – zostają anulowane. W przypadku powyżej 50% wszystkie pozostałe zespoły otrzymują walkower 3:0.

11. Nie ma opcji przekładania spotkań na inny termin.

12. W sytuacji, gdy dane spotkanie będzie można zagrać u legalnego polskiego bukmachera BETFAN, zabrania się dopisywania zawodników w dniu spotkania. Ma to związek z zachowaniem transparentności.

13. Liczba zmian podczas meczu jest dowolna. Zmiany odbywają się trybem „hokejowym” w wyznaczonej strefie. Zła zmiana powoduje konieczność gry w osłabieniu na okres 1 minuty.

14. Na płycie boiska mogą przebywać tylko zawodnicy biorący czynny udział w zawodach – kibiców zapraszamy na trybuny.

15. Każdy zespół grający w Strefie 6 powinien posiadać jednakowe stroje piłkarskie wraz z numerami na koszulkach.

16. Uczestnicy rozgrywek mogą grać wyłącznie w obuwiu piłkarskim tzw miękkim. Obowiązuje absolutny zakaz gry w butach typu „wkręty”.

17. O dopuszczeniu do meczu i o jego (nie)rozegraniu decyduje sędzia.

18. Sędzia prowadzący dane spotkanie jest pod szczególną ochroną. Wszelkie przejawy agresji, wulgarnego zachowania, gróźb zawodników oraz kibiców powodują natychmiastową dyskwalifikację poszczególnych graczy lub zespołu bez prawa odwołania.

19. Sędzia ma prawo przerwać mecz i nałożyć karę walkowera lub dyskwalifikacji w przypadku gdy kibice danej drużyny lub zawodnicy dopuszczają się zachowań agresywnych, wulgarnych itp. w stosunku do sędziego lub innych osób przebywających na stadionie.

20. Sędzia ma prawo nałożyć na zawodnika karę w postaci: żółtej i czerwonej kartki. 

a. żółta kartka – ukarany zawodnik opuszcza boisko na 2 minuty. Jeżeli w trakcie odbywania kary drużyna ukaranego zawodnika straciła bramkę, reszta kary zostaje anulowana i zawodnik wraca na boisko.

b.czerwona kartka (bezpośrednia lub po otrzymaniu w jednym meczu dwóch żółtych kartek) – ukarany zawodnik opuszcza boisko do końca meczu, a jego drużyna gra w osłabieniu przez 5 minut. Jeżeli w trakcie odbywania kary drużyna ukaranego zawodnika straciła bramkę, kara obowiązuje nadal, a po upływie 5 minut na boisko wchodzi inny zawodnik drużyny ukaranej.

Zawodnik, który otrzymał czerwoną kartkę (bezpośrednio) automatycznie odsunięty zostaje od gry w kolejnym ligowym spotkaniu. W każdym przypadku otrzymania czerwonej kartki organizator (po konsultacji z arbitrem) może odsunąć zawodnika na więcej niż jedno spotkanie, aż do dyskwalifikacji do końca sezonu. W szczególności dotyczy to zachowań agresywnych i wulgarnych w stosunku do sędziego lub zawodników.

Gracz, który otrzymał w sumie trzy żółte kartki zostaje odsunięty od kolejnego spotkania. Wszystkie żółte kartki są kumulowane i nie anulują się po odsunięciu od spotkania. Oznacza to, że kiedy gracz powróci po odbytej absencji i otrzyma żółtą kartkę nr 5 ponownie zostanie odsunięty na jeden mecz. To samo zastosowanie w przypadku kartki 7, 9, 11…

21. Sędzia będzie karał za wulgarne odzywki karami 2-minutowymi (kara ta nie jest tożsama z żółtą kartką). Jeżeli zawodnik po otrzymanej karze nie przestanie wulgarnie się zachowywać może otrzymać kartkę żółtą, a przy przejawie agresji nawet kartkę czerwoną.

22. Jeżeli podczas jednego spotkania czerwone kartki otrzyma więcej niż dwóch zawodników jednego zespołu, sędzia przerywa spotkanie i odgwizduje walkower dla drużyny przeciwnej.

23. Zabroniona jest gra wślizgiem w pobliżu zawodnika drużyny przeciwnej. Wszystkie przewinienia, gdzie po wślizgu następuje kontakt między zawodnikami będą karane rzutem wolnym bezpośrednim, a w polu karnym rzutem karnym. Dopuszcza się grę wślizgiem w celu ratowania piłki wychodzącej aut, zmierzającej do bramki czy jako próba zablokowania strzału. Jeżeli w momencie wślizgu następuje przewinienie, ale nie ma kontaktu między graczami – sędzia dyktuje rzut wolny pośredni.

24. Na koniec sezonu zostanie wyłoniona jedna drużyna, która grała w sposób najbardziej sportowy i zostanie jej przyznana nagroda Fair-Play. Zostaną również nagrodzeni najlepsi gracze: bramkarz oraz zawodnik, jak również król strzelców, król asyst, najlepszy kanadyjczyk. Puchary, medale oraz nagrody otrzymają także trzy najlepsze ekipy całych rozgrywek.

25. Wszystkie osoby, które uczestniczą w rozgrywkach jako zawodnicy lub kibice zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania Regulaminu Orlika.

26. Wszelkie inne sprawy dotyczące rozgrywek, nieujęte w powyższym regulaminie zawiera regulamin PZPN. W szczególnych przypadkach Organizator zastrzega sobie prawo do podejmowania decyzji niezależnych od obu regulaminów.