Kontrowersje z 1.kolejki


Co człowiek to opinia, ale chyba się z nami zgodzicie, że w kwestii sędziowania podczas inauguracji, wszystko było na najwyższym poziomie.

Oczywiście nasz arbiter pewnie nie ustrzegł się jakichś drobnych błędów, bo wiadomo że ludzkie oko jest zawodne, natomiast wszystkie trudne do oceny sytuacje rozstrzygał prawidłowo. Chociaż… No właśnie, będzie okazja by przyjrzeć się kilku zdarzeniom, gdzie być może sędzia powinien zachować się inaczej. Przygotowaliśmy dla Was cztery sytuacje i liczymy, że się do nich ustosunkujecie. Pamiętajcie, że na YouTube klikając na kołowrotek możecie sobie konkretny fragment materiału dodatkowo zwolnić.

1 SYTUACJA – Czy Artur Augustyniak przepisowo wybił piłkę spod nóg Rafała Kudrzyckiego?

Tak naprawdę, to tutaj mamy dwa zdarzenia. Pierwsze dotyczące ewentualnego przewinienia na zawodniku Retro, a dopiero potem był kontakt w polu karnym którego dotyczy nasze pytanie. I wydaje nam się, że o ile arbiter słusznie uznał, że rzut karny się nie należy, to nie mamy pewności, czy przypadkiem Patryk Kukwa przy próbie wyprowadzenia piłki nie był faulowany. Powtórki tego nie rozstrzygają, sytuacja była bardzo trudna do oceny, natomiast my skłaniamy się ku temu, że tutaj faul w pierwszej fazie akcji zaistniał.

2 SYTUACJA – Czy Adam Matejak czysto wygarnął piłkę bramkarzowi Retro?

W tym przypadku nie się chyba co rozwodzić. Pamiętamy sytuację z meczu Legia – Wisła, gdzie okoliczności były podobne, gwizdek milczał, więc tutaj także nie wydaje się, by sędzia powinien przerwać grę. Artur Szczotka walczył o kontrolę nad piłką, lecz naszym zdaniem ta sztuka mu się nie udała i Adam Matejak skrzętnie to wykorzystał.

3 SYTUACJA – Czy zagranie ręką Kacpra Piątkowskiego kwalifikowało się na gwizdek?

Gdy piłka ma kontakt z dłonią, to chyba włącza się nam automat i od razu sygnalizujemy sędziowie przewinienie przeciwnika. To odruch, który każdy kto gra w piłkę rozumie. Dlatego nie dziwimy się graczom Al-Maru, że sygnalizowali tutaj nieprawidłowe zagranie obrońcy Lemy, natomiast powtórka pokazuje, że potencjalny winowajca jest niewinny. Kacper nie miał świadomości gdzie jest piłka, dotyka jej zupełnie przypadkowo i za takie coś nie można odgwizdać rzutu karnego.

4 SYTUACJA – Czy Michał Chaciński słusznie wyleciał z boiska?

Pokazać komuś „asa kier” już w 5 minucie spotkania nie jest łatwo. Wiadomo, że sędziom również zależy, by obydwie drużyny mecz grały w równych składach, no ale tutaj nie było innego wyjścia. Obrońca Jogi nie zdecydował się na atak na piłkę w pierwsze tempo, przez co jako pierwszy dopadł do niej Łukasz Baran, a potem widzimy ewidentne zahaczenie. Nie miało ono na celu uszkodzenie rywala, tylko miało uniemożliwić mu dalszy bieg. Przepisy są jednak w tej kwestii jednoznaczne – jeżeli faulujesz oponenta, który wychodzi na czysta pozycję i nie jest to efekt walki o piłkę (co stanowiłoby okoliczność łagodzącą) to należy się czerwona kartka. No i tak też się tutaj skończyło…

A jakie jest Wasze zdanie odnośnie powyższego? Dajcie znać w komentarzach – albo pod artykułem, albo na naszym Facebooku TUTAJ.

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.