Odpowiadamy na Wasze ankiety


To już trzeci raz, kiedy decydujemy się poprosić Was o opinię dotyczącą rozgrywek. Ale nie dlatego, by poczytać o sobie miłe słowa, ale żeby wspólnymi siłami pchnąć tę ligę o kolejny szczebel wyżej.

Na wstępie serdeczne dzięki wszystkim, którzy zdecydowali się poświęcić czas i wypełnić kwestionariusz. Odpowiedzi było dwa razy więcej niż w poprzednim sezonie, co bardzo cieszy. Zadowala również fakt, że tak dużo osób chwali to co robimy i ma poczucie, że środki które nam przekazuje, zostały wydane uczciwie. W ankietach było też wiele innych, ciepłych słów, które dają motywację do dalszej pracy. Bardzo za nie dziękujemy. Oczywiście nie zabrakło też wskazania kilku niedoskonałości, nad czym nie zamierzamy przejść obojętnie. Do wielu z nich odnieśliśmy się poniżej. Była to dobra okazja, by wiele rzeczy Wam wytłumaczyć, dlatego niektóre odpowiedzi są być może dłuższe niż powinny. Ale nie przedłużamy – bierzcie się do czytania.

Lubię zapowiedzi meczów i opisy już po każdej kolejce, nie ma niczego czego nie lubię a brakuje na pewno czegoś w rodzaju częstszych wywiadów. Kiedyś w Futbolidze było coś w stylu piłkarski quiz, myślę że to też byłoby ciekawe.

– Co do wywiadów – jeśli chodzi o pisemne, to staramy się, by było ich jak najwięcej. Co do pomeczowych, to być może będziemy robili ich więcej niż obecnie. Inna sprawa, że czasami baaardzo ciężko kogoś namówić z danej drużyny, a jeśli są chętni, to tacy, którzy już byli, a my chcemy nowych twarzy. Jeśli chodzi o quiz piłkarski, to mamy w planach coś innego, mamy nadzieję uchylić rąbka tajemnicy wkrótce.

Najbardziej lubię szczegółowe statystyki, choć uważam że są na stronie zbędne informacje jak np. ilość strzałów, fauli itp. Raczej nikt nie przykuwa do tego uwagi. Brakuje skrótów meczów.

– W kwestii szczegółowych statystyk (rożne, faule, strzały, etc), to być może faktycznie nie jest to coś koniecznego. Zastanowimy się czy jest sens to robić w kolejnym sezonie, zwłaszcza że pewnie zdajecie sobie sprawę, że dla nas to byłoby po prostu mniej pracy. Skróty meczów – tutaj temat jest szeroki. Przede wszystkim do tego potrzeba funduszy, bo my nie mielibyśmy czasu tego robić. Po drugie – my chcemy ogólnie odchodzić od skrótów, zwłaszcza wtedy gdy z danego meczu była transmisja. Widzimy po liczbach w Nocnej Lidze Halowej, że jeśli z danej kolejki był LIVE, to magazyn ze skrótami ogląda się bardzo słabo. Coraz intensywniej dochodzimy do wniosku, że jest to po prostu przepalanie pieniędzy. A po trzecie – skróty na Orliku to nie jest łatwy temat. Warunki atmosferyczne, wiatr, komentarze osób będących blisko kamery – to powoduje, że taki skrót naprawdę ciężko by się oglądało. No ale nigdy nie mów nigdy. Na razie jednak tego nie planujemy.

Na stronie są chyba wszystkie potrzebne informacje. Może brakuje zapowiedzianych zdjęć zawodników.

– Zdjęcia są planowane 🙂 Nigdy nie robimy ich zbyt wcześnie, bo wiadomo – składy drużyn się zmieniają, czasami też drużyny dopiero w trakcie sezonu ogarniają stroje i lepiej po prostu poczekać.

Brakuje mi jakiś konkursów typu Turbokozak.

– Hmm, kiedyś to było popularne, ale czy teraz? Nagranie i montaż jednego Turbokozaka, to naprawdę duży wysiłek i trudno powiedzieć, czy cyferki związane z oglądalnością byłyby w stanie to wynagrodzić.

Nie lubię gdy nie widać obrazu podczas live na żywo przez deszcz lub inne warunki atmosferyczne.

– Nikt nie lubi 🙂 Ale to jest tylko elektronika. Nie mamy żadnego daszku nad kamerą i to powoduje, że jeśli pada albo jest gorąco, to robi się problem. Nie można wykluczyć, że takie rzeczy będą się niestety zdarzały…

Nagrania wideo najlepsze a brakuje więcej fotografowanych meczów.

– Możecie nam wierzyć, że robimy tyle ile możemy. Wszystko kosztuje. Pani fotograf zainwestowała w sprzęt potężne środki, dzięki temu mamy zdjęcia w super jakości, ale to oczywiście kosztuje. Musimy działać w ramach budżetu.

Organizacja, transmisje. A co do minusów zaliczę tylko piłki, trzeba rozważyć kupno nowych.

– Według nas problem nie leży w piłkach, bo to jest naprawdę najwyższy model Ziny, który podchodzi pod 300zł za sztukę. W naszej ocenie na ocenę piłki wpływa boisko, do czego zresztą wielu z Was odnosiło się w ankietach. Zbyt dużo gumek powoduje, że piłka zachowuje się nienaturalnie i stąd prawdopodobnie wrażenie, że jej jakość jest wątpliwa. Ten konkretny model futbolówki używany jest w wielu ligach i dobrze się sprawdza. Niestety na boisko nie mamy żadnego wpływu…

Przydałoby się więcej drużyn, ale to już nie do końca od was zależne.

– Czy nie od nas? Robimy wszystko, by liga była atrakcyjna i nowe drużyny chciały do nas dołączyć. Od tego sezonu zatroszczyliśmy się o poważne media, które piszą o nas co tydzień. Ale pamiętajcie – wiele zależy też od Was. Żebyśmy mogli dotrzeć do świeżych ekip, niezbędna jest Wasza pomoc. Zwykłe polubienie jakiegoś artykułu na FB czy na YT zwiększa jego zasięg i powoduje, że dany materiał być może dotrze do kogoś, kto szuka takich rozgrywek jak nasze. Dlatego apelujemy – bądźcie aktywni, klikajcie kciuki, dbajcie z nami o zasięgi. To jest w naszym wspólnym interesie, żeby liga była większa i miała upragnione 20 zespołów.

Podoba mi się poziom, największe zastrzeżenia do pracy sędziów.

– Słuchajcie, nie chcemy się narazić piszącemu tę opinię, ale trzeba być wyjątkowo drobiazgowym, by w tym sezonie czepiać się sędziów. Według nas trzy kolejki jakie się odbyły, zostały posędziowane bardzo dobrze, gdzie kontrowersji było jak na lekarstwo. My przeżyliśmy wielu sędziów i z pełną odpowiedzialnością stwierdzamy, że obecni są na najwyższym możliwym poziomie. To co ważne – to są arbitrzy wciąż sędziujący na poziomie 4 ligi a czasami wyżej. Dlaczego to jest istotne? Bo to oznacza, że wciąż się szkolą. Że są na bieżąco z przepisami. W wielu innych ligach macie do czynienia z sędziowskimi emerytami, których wiedza i doświadczenie zatrzymały się dawno temu, którzy dawno temu zrobili kurs, ale ich znajomość przepisów nie jest regularnie odświeżana i weryfikowana. A to jest naprawdę bardzo ważne, bo piłka się zmienia, zmieniają się zasady i trzeba iść z duchem czasu. Dlatego naprawdę nie wypada narzekać 🙂 Poza tym jeszcze jedna rzecz – nie ma sędziów idealnych. A tyczy się to szczególnie sytuacji, gdy ten sam sędzia prowadzi mecze co tydzień. To musi generować sytuacje, że raz na te siedem kolejek pewnie każdej drużynie podpadnie, ale naprawdę nie można wyciągać z tego powodu daleko idących wniosków. Zalecamy, by na kwestię sędziów patrzeć wielowątkowo, a nie przez pryzmat jednego meczu czy – nie daj Boże – jednej decyzji.

Poziom sędziowania na tę chwilę jest super. Szkoda, że wycięli drzewa, bo wieje jak w Kieleckim.

– Podobno za bramką będzie powstawać osiedle. Cóż, trzeba się z tym jakoś pogodzić, ale faktycznie wiatr daje o sobie znać i zrobiło się trochę ”łyso”. Ale przynajmniej łatwiej znaleźć wypadające piłki 🙂

Można pomyśleć nad automatycznymi kamerami nagrywającymi z większej wysokości, jak są np. w Ligowcu (można obejrzeć na stronie w zakładce wideo), wtedy kamerzysta jest niepotrzebny i lepiej widać co się dzieje na boisku.

– O, fajnie że ktoś poruszył ten temat. Gdybyśmy chcieli szybko sprawę zbyć, to poprosilibyśmy osobę piszącą tę propozycję o to, żeby wpierw zajrzała do zakładki OFERTA w Ligowcu. Rozgrywki w Ligowcu kosztują 1800 zł netto za rundę, czyli prawie dwa razy więcej niż u nas. Mając takie środki mielibyśmy zupełnie inne możliwości. To jednak nie zmienia faktu, że owszem – interesowaliśmy się tym systemem nagrywania (zwanym VEO), który zresztą funkcjonuje już w wielu ligach w Polsce. Ale musicie wiedzieć, że to nie jest inwestycja za grosze. Poniżej przedstawiamy Wam plan, który trzeba byłoby wykupić i który spełniałby nasze wymagania. A zatem – kamera, statyw, uchwyt a do tego roczny plan wykupu miejsca na specjalnej platformie, na której można oglądać mecze. Cena? Około 9500 zł. To nie są tanie rzeczy. Brak kamerzysty zwróciłby się za kilka dobrych lat. Poza tym ten system też ma swoje ograniczenia – bateria starcza tylko na cztery mecze. Czasami są problemy z połączeniem z platformą. Co rok trzeba wykupywać subskrypcję. Natomiast owszem – obraz z góry jest pewnie przyjemniejszy w odbiorze. Ten sprzęt jest też odporny na warunki atmosferyczne. Ale automat nie robi zbliżeń. Daje nienaturalny dźwięk. Sami widzicie, że są plusy i minusy. Natomiast podstawowy warunek to koszta. 9500 zł, gdzie co rok trzeba odnawiać subskrypcję – to nie jest coś, na co stać ligę z 16 zespołami. Poza tym – wyszły już nowsze systemy i jeśli udałoby się np znaleźć sponsora, który zainwestowałby w coś takiego, to kupilibyśmy coś innego, o większych możliwościach, dającego lepszą jakość.

Nie podoba mi się jak niektórzy sędziowie (jak np w pierwszej kolejce) poruszają się po linii gdzie jest kamera. Zasłaniają często obraz w transmisji.

– To prawda. Ale sędzia nie myśli o tym, czy oglądający będzie miał wygodnie, ale o tym, żeby jak najwięcej i najlepiej widzieć. A tak się składa, że do godziny 12:00-13:00, gdyby sędzia stał po drugiej stronie boiska, to przez słońce miałby bardzo ograniczone pole widzenia.

Moim zdaniem fajnie byłoby pomyśleć nad systemem jesień-wiosna, bo obecne warunki sprawiają że trafi się jakiś pechowy dzień typu połowa drużyny ma wesele czy jakieś inne święto i to może zadecydować o mistrzostwie, gdzie przy dwurundowym sezonie nie miałoby to tak wielkiego znaczenia.

– Temat rzeka. Dla Organizatora system dwurundowy byłby super – musiałby tylko raz na rok kupować nagrody, co pozwoliłoby na spore oszczędności (ceny metalu poszły strasznie w górę…). Ale są minusy – liga dwurundowa zamknęłaby opcję przyjęcia kogokolwiek w przerwie między rundami. Czyli ktoś chciałby do nas dołączyć, ale uznałby że to nie ma sensu, bo nie miałby szans rywalizować o najwyższe cele. Znane są też przypadki z lig dwurundowych, gdzie ekipy którym słabo poszło jesienią, do wiosny już nie przystępowały. I robił się problem. Dlatego mimo wszystko system jednorundowy jest korzystniejszy. Wydaje nam się, że tego tematu w ogóle byśmy nie poruszali, gdyby w lidze było po prostu więcej drużyn, co oznaczałoby więcej meczów.

Wywiad od razu po meczu z każdego spotkania.

– Tak jak pisaliśmy. Czasami mamy spory problem, żeby kogokolwiek namówić do rozmowy. Poza tym rozmowy po każdym spotkaniu na pewno opóźniłyby oczekiwanie na kolejny mecz, co pewnie nie wszystkim by się podobało.

W przerwach transmisji mogłyby lecieć powtórki bramek.

– Jak widzicie zadbaliśmy już o powtórki bramek w trakcie spotkania. W przerwach pewnie też możnaby to ogarnąć, ale pamiętajcie, że jesteśmy ludźmi, ta chwila przerwy jest nam potrzebna nie tylko żeby odpoczął głos, ale żeby ogarnąć pewne sprawy organizacyjne (pójść po piłki, przyjąć wpisowe, zamienić kilka słów z zawodnikami). Dlatego nie mówimy nie, ale pewnie nie nastąpi to szybko.

Omówienie kontrowersji z sędziami, przywitanie drużyn przed meczem.

– Co do pierwszej sprawy, to może uda nam się namówić jakiegoś eksperta do oceny kontrowersji. Co do drugiej – nie widzimy przeciwwskazań. Jeśli byłaby taka chęć to jak najbardziej.

Na stronie fajna by była opcja logowania się, typowania kolejek, jakiś ranking punktowy i na koniec zwycięzca dostawałby jakiś upominek lub coś w tym stylu.

– Była taka możliwość bodajże w drugiej edycji. Niestety zainteresowanie było znikome – na koniec bawiły się dosłownie 3-4 osoby. Ale możemy spróbować ponownie od nowej edycji.

Magazyn raz na 2 tygodnie z zaproszonymi gośćmi?

– W temacie materiałów video na pewno nie powiedzieliśmy ostatniego słowa 🙂

I to byłoby na tyle. Możecie nam wierzyć, że nawet jeśli coś nie znalazło się w naszym podsumowaniu, a było ciekawe – zostało przeczytane i zapisane. A gdybyśmy mieli wymienić jedną rzecz, do której się nie odnosiliśmy, a cieszy podwójnie, to tak wiele opinii w stylu „organizacja” i „profesjonalizm”. Z jednej strony to daje motywacyjnego kopa, a z drugiej – wiemy, że stanowi to z Waszej strony pewną niepisaną prośbę, by nie schodzić poniżej obecnego poziomu. Ale zapewniamy, że niczego takiego nie planujemy 🙂 A jeśli ktoś nie zdążył podzielić się z nami swoimi wskazówkami, to jeszcze przez kilka dni ankieta będzie aktywna – link do niej znajdziecie TUTAJ.

PS: każdy kto wypełnił kwestionariusz i napisze GOTOWE w komentarzu posta na naszym Facebooku TUTAJ, może liczyć na darmowego energetyka podczas najbliższej kolejki.

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.